Vsako leto je nezaželene pošte vedno več, in ponudniki storitev morajo vedno znova posodabljati svoje anti-spam filtre. Ti anti-spam filtri lahko blokirajo oz. označijo tudi legitimno e-poštno sporočilo kot SPAM (nezaželeno/vsiljeno pošto) kar povzroči da se sporočilo uvrsti pod Vsiljeno pošto.
Gmail ima sistem, ki po kriterijih (niso javno objavljeni) avtomatsko zazna sumljivo pošto in jo uvrsti pod mapo Vsiljena pošta.
Če boste kliknili na ikono ? vas bo preusmerilo na https://support.google.com/mail/answer/1366858?hl=sl&expand=5 kjer vam Gmail opiše zakaj do tega pride in kako si pomagati da v prihodnosti njihov filter ne bo več označil pošte kot vsiljeno.
Razlogi za vsiljeno pošto
Nekateri možni razlogi zakaj je pošta označena kot vsiljena:
- sporočilo prihaja iz ponarejenega e-poštnega naslova
- Gmail ne more potrditi, da je sporočilo poslalo podjetje ali oseba (neznani pošiljatelj)
- če Gmail uporabljate v organizaciji ali šoli kjer pošte bere več oseb, je lahko skrbnik organizacije določil katera sporočila naj bodo označena kot vsiljena
- če je vsebina sporočila prazna ali pa vsebuje le naslov “test” ipd. je Gmail že zaznal “spam besedo“
- kolikor uporabljate besede (v naslovu ali vsebini), ki jih Gmail označi kot “spam besede” (finance, brezplačno, akcija, problem, evro, finance, ipd).
- velika možnost je da je nekaj prejemnikov že vašo sporočilo označilo kot vsiljena, in sedaj Gmail bo vsa sporočila, ki se ujemajo kriterijem označil kot vsiljena
- če se je vaša domena znašla na blacklisti
- če ne sledite dobri praksi Gmaila (več o tem https://support.google.com/mail/answer/81126 )
- če ste pošiljali masovna sporočila (tudi na e-poštne naslova, ki ne obstajajo) in niste sledili primerom dobre prakse bo vaša domena označena, in bodo sporočila romala pod vsiljeno pošto
- sporočila, ki vsebujejo le html ali veliko url povezav na druge spletne strani
Kaj storiti?
- preverite da imate za svojo domeno urejen SPF zapis – več o SPF
- uporabljajte svoj IP naslov na katerem le vi gostujete (v tem primeru pošiljate pošto le iz svojih domen in si ne delite z ostalimi). Za naročilo IP naslova in ločitev vaše domene nas kontaktirajte na podpora@hostko.si.
- če uporabljate DKIM preverite da je ta pravilen (DKIM omogoča digitalno podpisovanje zaupanja vrednih e-sporočil tako, da jih lahko prejemniki preverijo z javnim ključem). Več o DKIM
- preverite kredibilnost svoje domene preko PostMaster Tools
- preverite naslove in besede, ki jih pošiljate v sporočilu in se izogibajte SPAM besedam
- vedno pošiljajte e-pošto le na naslovnike, ki dejansko obstajajo
- če so vaša sporočila v HTML, sledite dobri praksi in vse povezave naj bodo delujoče
- poskusite naslovnikom sporočiti da naj vaša sporočila označijo kot ni vsiljena pošta
Če menite da sledite vsem dobrim praksam, ki smo jih opisali zgoraj in še vedno sporočila prihajajo med vsiljeno pošto, vam priporočamo da stopite v stik z Gmail podporo.